به سامانه گردشگری واطلاع رسانی کیش خوش آمدید

    

راهنمای سفر زمینی به کیش

road trip 01

دريا و سفرهاي دريايي از ديرباز از جاذبه هاي مهم گردشگري محسوب مي گرديدند ليكن سختي اينگونه سفرها لذت ديدن مناظر دريايي و آسايش را از مسافران مي گرفت. اما امروزه با همت مديران و مسئولين مربوطه در جزيره كيش سفرهاي دريايي همراه با خاطرات به ياد ماندني براي مسافران است. شناورهاي ايمن و مدرن، ترمينال مسافري مجهز و كاركنان دلسوز، اطمينان خاطر و آسايش سفر را براي مسافران دريايي به كيش ارمغان مي آورندمطالب پيش رو با هدف اطلاع رساني به مسافران دريايي تهيه شده است. توجه و رعايت نكات بيان شده موجب خواهد شد سفر راحت و لذت بخش تري را داشته باشيد.

 

مبادي دريايي كيش

مسافران و گردشگراني كه قصد دارند از طريق راه هاي زميني به كيش مسافرت نمايند بايستي از طريق راه هاي زميني منتهي به 3 بندر چارك، لنگه و آفتاب و پس از آن مسافرت دريايي به كيش اقدام نمايند. شناورهاي در نظر گرفته شده جهت حمل و نقل در اين مسيرها امكان حمل خودرو را نيز دارند. در حال حاضر از مبادي آفتاب و لنگه روزانه يك سفر و از بندر چارك روزانه 3 سفر رفت و برگشت در مسير بندر كيش انجام مي گيرد. در جدول ذيل فاصله بنادر و همچنين طول سفر دريايي در اين مسيرها با دو نوع شناور مسافري تندرو و شناور مخصوص حمل مسافر و خودرو ذكر شده است. مسافريني كه قصد دارند با خودرو شخصي خود به كيش سفر نمايند، اين امكان با شناورهاي مخصوص حمل مسافر و خودرو براحتي برايشان فراهم شده است

بندر مبدا فاصله دریایی تا بندر کیش (کیلومتر) مدت زمان سفر دریایی با شناور مسافری مدت زمان سفر دریایی با شناور مخصوص حمل خودرو و مسافر
آفتاب 18 نیم ساعت یک ساعت
چارک 32 یک ساعت 2.5 ساعت
لنگه 93 2.5 ساعت 4 ساعت

٭ مدت زمان درج شده به صورت حدودي بوده و در صورت نامساعد بودن آب و هوا و وضعيت دريا، افزايش خواهد يافت.

٭ شايان ذكر است در حال حاضر حمل خودرو از بندرلنگه به كيش فقط در ايام نوروز انجام مي شود.

 

 

بنادر تا کیش

 

مهمترين محورهاي مواصلاتي به مبادي دريايي كيش

تنها راه زميني به بندر آفتاب از طريق بندر چارك مي باشد، لذا مسافريني كه قصد دارند سفر دريايي كوتاه*تري از طريق بندر آفتاب به كيش داشته باشند بايستي ابتدا به بندر چارك سفر نمايند. شايان ذكر است سرويس هاي جهت تردد به بنادر ورودي كيش در مسيرهاي آفتاب به چارك، چارك به لنگه و بندرعباس (ميدان شهيد حقاني) به چارك و لنگه و بالعكس آماده ارائه خدمات به مسافرين محترم برقرار مي*باشند. جهت دسترسي به محورهاي مواصلاتي اصلي ذكر شده در ذيل علاوه بر خطوط اتوبوس راني بين شهري، از برخي از شهرها سفر با قطار نيز انجام مي*گيرد كه جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره*هاي ذكر شده در بخش اطلاعات تماس*ها، مي*توانيد تماس حاصل نماييد. مهمترين محورهاي مواصلاتي به مبادي دريايي كيش و فواصل مربوطه مطابق نقشه و جدول ذيل مي*باشد.

 

نام شهر لنگه چارک آفتاب
شیراز 685 628 666
بندرعباس 205 291 329
لنگه - 75 113
چارک 75 - 38

                                               

 

 

 

 

اطلاعات آماري در خصوص تعداد سفرهاي دريايي

آمارها نشان مي*دهد كه ورود مسافران دريايي به كيش داراي روندي مثبت بوده و هرساله به تعداد مسافران دريايي افزوده شده است. به طور ميانگين در هر سال حدود 350هزار مسافر از طريق سفرهاي دريايي به كيش وارد مي شوند. همچنين گشت*هاي تفريحي نيز با متوسط 1000 سفر در سال روند مثبتي را نشان مي*دهد بندرگاه كيش با هماهنگي هايي كه در ايام نوروز با شركت هاي كشتيراني ايجاد مينمايد همه ساله با برقراري روزانه 50 سفر دريايي ورودي و 50 سفر خروجي به كيش از بنادر لنگه، چارك و آفتاب به كيش سعي در برآورد نيازهاي مسافرين محترم مي نمايد.

 

road trip 02قابل توجه مسافرینی که با خودرو شخصی به کیش سفر میکنند

٭ از تردد خودرو معیوب و فاقد معاینه فنی در جزیره کیش جلوگیری می شود.

٭ توجه به علائم راهنمایی و رانندگی و رعایت سرعت مجاز در کیش ضروری است.

٭ بستن کمربند ایمنی برای سرنشینان خودرو الزامی بوده و از سوار کردن سرنشین اضافه و حمل بار اضافی جداً بپرهیزید.

٭ در هنگام ورود و خروج توجه داشته باشید مدارک لازم، برگه کاپوتاژ و مجوزهای حمل خودرو توسط شناور همراه داشته باشید.

٭ خودرو خود را فقط در مناطق مجاز پارک نمایید.

٭ با باک پر وارد جزیره کیش شوید تا نیاز به بنزین خود را از پمپ بنزین های محدود کیش به حداقل برسانید.

٭ خودرو خود را در محورهای فضای سبز، کناره های سواحل و اماکن ممنوع شده پارک نفرمایید.

 

 

نكات ضروري در سفرهاي دريايي به كيش

road trip 03* هنگام ورود به جزيره كيش از همراه داشتن مدارك شناسايي معتبر، از قبيل شناسنامه و كارت ملي اطمينان حاصل نماييد.

* مسافريني كه حيوان زنده به همراه دارند بايد شناسنامه و اسناد مربوط به دامپزشكي و قرنطينه*اي آن را به همراه داشته، به مراجع ذيصلاح ارائه و موارد بهداشتي را رعايت فرمايند.

*هنگام سوار و پياده شدن از شناور، ضمن رعايت نوبت، از اطفال و سالمندان مواظبت گردد.

* در طول سفر دريايي ، از دويدن، راه رفتن بي مورد، خم شدن روي ريل كشتي، جداً خودداري نماييد.

* در صورتي كه احتمال مي*دهيد كه دچار دريازدگي شويد پيش از سفر از قرص*هاي ضد تهوع استفاده نماييد.

* در طول سفر از كودكان خود مراقبت به عمل آوريد تا از انجام اعمال كودكانه از قبيل مخفي شدن در محل هاي مختلف كشتي و دست زدن به تجهيزات آن جلوگيري نمايند.

* در حد امكان سعي نماييد از صندلي هاي تعبيه شده در كشتي استفاده نماييد و از پهن نمودن زير انداز در عرشه هاي كشتي جلوگيري نماييد.

بندر گاه* همراه داشتن هرگونه وسيله گازسوز (خوراك*پزي) به داخل كشتي، منوط به هماهنگي و تحويل آن به سرملوان شناور مي*باشد.

* مؤكداً توصيه مي*شود، خانم*هاي باردار پس از كسب مجوز از پزشك مربوطه و مشورت با كاپيتان كشتي (با توجه به شرايط جوي زمان سفر) سفر دريايي داشته باشند.

* مسافريني كه داراي بيماري هاي خاص از قبيل ناراحتي*هاي قلبي وعروقي، صرع، آسم و... مي*باشند قبل از سوار شدن، مسئولين شناور را از بيماري خود مطلع نمايند.

*هنگام سفر به جزیره کیش با همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر، مقصد سفر خود را با مراجعه به باجه فروش بلیط تعیین نمایید.

*از همراه داشتن کالای ممنوعه به هنگام ورود و خروج از کیش برابر مقررات گمرکی جمهوری اسلامی ایران جداً خودداری فرمایید.

*مسافرین هنگام ورود به بندرگاه، چنانچه کالای نیازمند به ثبت گمرک (مانند دوربین فیلمبرداری حرفه ای) به همراه دارند، قبل از ترک سالن ورودی مراتب را به گمرک اطلاع دهند تا اقدام لازم جهت ثبت و تطبیق در برگشت معمول گردد.

1 3*مسافرین بایستی قبل از خروج از جزیره کیش در خصوص دریافت اطلاعات لازم از گمرک جهت خرید کالا به لحاظ عدم امکان خروج برخی کالاها از جزیره (تلوزیون، کولر، یخچال، فریزر و ..) اقدام نمایند.

*رانندگان عزیز قبل از سفر به جزیره کیش، اطلاعات لازم در خصوص رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی را دریافت و نسبت به اجرای دقیق آن کوشا باشند.

*هر گونه کالای خریداری شده را به ارزیابان گمرک اظهار نموده و از اختفا یا جاسازی کالا و همچنین عبور کالا از مسیرهای غیر گمرکی خودداری نمایند. مسافرینی که حیوان زنده به همراه دارند با ید شناسنامه و اسناد مربوط به دامپزشکی و قرنطینه ای آن را به همراه داشته،به مراجع ذیصلاح ارائه و موارد بهداشتی را رعایت فرمایند.

*همراه داشتن هرگونه وسیله گاز سوز (خوراک پزی)به داخل کشتی، منوط به هماهنگی و تحویل آن به سر ملوان شناور می باشد.

 

6Y3P0453*موکدا توصیه می شود، خانم های باردار، پس از کسب مجوز از پزشک مربوطه و مشورت با کاپیتان کشتی (با توجه به شرایط جوی زمان سفر) سفر دریایی داشته باشند.

*شناور مجاز شناوري است كه از مبادي مجاز تردد مي کند و تحت نظارت بازرسان اداره حفاظت وايمني دريانوردي است .

*سوار شدن به شناورهاي غيرمجاز مخاطرات زيادي خواهد داشت و هيچ كس(حتي بيمه) مسئوليت آن را قبول نمي كند.

*عجله در هنگام سوار و پياده شدن به شناور( قبل از پهلوگيري كامل) ، از عوامل بروز حادثه است.

*در صورت نپوشيدن جليقه نجات از تردد شما جلوگيري خواهد شد.

*پس از سوار شدن به شناور بلافاصله با وسايل ايمني و راههاي خروج اضطراري آن آشنا شويد.

*ساعات ازدحام مسافران در بنادر ۸:۳۰ تا ۱۱:۰۰ صبح است ، بهتر است براي رفاه خود و خانواده محترمتان ساعات ديگري را جهت حضور در بنادر مسافري انتخاب کنيد.

09 az 31 08 2014*آلودگي دريا ، محيط زيست و زندگي ميليون ها انسان را تهديد مي كند ، پس در حفظ محيط زيست دريا کوشا باشيد.

*شناخت و رعايت نكات ايمني ارائه شده با همکاري ناظران و بازرسان ايمني مهم ترين اصل در سفرهاي دريايي است و رعايت آن ضامن سلامتي شماست.

*شوخي هاي خطرناك در شناور يكي از مهمترين عوامل ايجاد حادثه است.

*عصبانيت و خستگي ، حادثه آفرين است.

*ترك اضطراري شناور فقط با دستور صريح و مستقيم ناخداي شناور انجام مي شود.

*در صورت مشاهده هر گونه مشكل امنيتي و اخلاقي موضوع را با مأموران نيروي انتظامي ( درياباني ) در ميان بگذاريد.

 

 

 

 

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد